Statické generátory webových stránek

Vlivné společnosti, jako jsou Nest a MailChimp, nyní používají pro své hlavní webové stránky statické webové generátory. Vox Media vybudoval celý redakční systém kolem Middleman. Carrot, velká agentura z New Yorku, tvoří webové stránky pro jedny z největších světových značek s pomocí vlastního open-source generátoru – Roots. Statické stránky nejsou nic nového, tak proč ten náhlý projev zájmu? Co se děje?

Kdy to začalo?

Vůbec první webová stránka – původní domovská stránka Tim Berners-Lee pro World Wide Web – byla statická. Webové stránky byly tehdy složkami HTML dokumentů, které sestávaly pouze z osmnácti značek. Prohlížeče byly jednoduché navigátory dokumentů, které posílaly HTML ze serveru. Koncový uživatel je mohl procházet pomocí následujících hypertextových odkazů. Webové stránky byly zpočátku zásadně statickými nestylovanými dokumenty. Brzy se však vyvinuly do pečlivě navržených objektů s grafickými hlavičkami a komplexní navigací. V ten okamžik vstupují na scénu šablonovací jazyky a relační databáze SQL-based. Pro mnoho on-line společností se databáze staly místem „svatého odpočinku“ všech dat a obsahu.
Desktopové aplikace Dreamweaver a FrontPage nabídly řešení pro budování webových stránek, řízené přes WYSIWYG editory, kde stránky mohly být rozděleny do částí, jako je navigace, záhlaví a zápatí atd. V některých ohledech to byly původní statické webové generátory: stavební webové stránky ze šablon, partials, knihovny médií a někdy dokonce i SQL databáze a jejich zveřejňování přes FTP jako statické soubory. Nejvíce vzruchu bylo okolo LAMP stack a CMS, jako jsou WordPress, Drupal a Joomla. Všechny z nich hrály neuvěřitelně důležitou roli v rozvoji Web 2.0, ve kterém se obsah vytvářený uživateli stal hnací silou pro mnoho webových stránek. Uživatel šel z následujících hypertextových odkazů na objednávání výrobků, účast v komunitách atd.

Dynamické problémy webových stránek a caching

Dynamická web architektura se pohybovala kupředu, ale zároveň otevřela „plechovku červů“. Podle konzervativního odhadu je více než 70 % dnešních WordPress instalací zranitelných. Jen před několika měsíci bylo v rozpětí pár dní na 1,2 milionu Drupal instalací nakaženo malwarem, což přináší problémy s opravou a celkovou bezpečností webů.

Do jisté míry máme tendenci vyřešit problémy mezipamětí. WordPress webové stránky by měly být schopny běžet bez pluginů, jako je třeba WP Super Cache. Velké internetové stránky bezpochyby spoléhají na proxy cache – Nginx a Apache Traffic Server. Ukládání do vyrovnávací paměti je obtížné zařídit přímo, nicméně i takto optimalizovaný dynamický web bude obvykle mnohem pomalejší než statické řešení. Oproti vysoce optimalizované dynamické webové stránce je statická verze v průměru více než šestkrát rychlejší.

S WordPress webovými stránkami neexistuje záruka, že stejná adresa URL nebude vracet jinou HTML stránku v závislosti na tom, zda je uživatel přihlášen, dále na parametrech dotazu, průběžných testech a tak dále. Sledovat, kdy potřebuje být stránka zrušena v mezipaměti, je složitý úkol: každá změna, globální nastavení webové stránky, tag, kategorie nebo jiný obsah databáze by mohla vést ke změnám v seznamech související příspěvků, indexu stránek, archivu, atd. Statické webové stránky jsou v tomto ohledu zásadně odlišné. Drží se opravdu jednoduché „smlouvy o mezipaměti“: jedno URL vrátí stejnou HTML všem návštěvníkům až do konkrétního souboru.

Moderní Static Website generátory

V posledních letech si tato alternativa k tradiční dynamické infrastrukturě vytvořila živnou půdu pod nohama. Myšlenka generátoru statických webových stránek není ale ničím novým. Dokonce i WordPress měl možnost „pracovat“ jako generátor statických webů.
Od té doby padlo mnoho omezení a dnešní generátory jsou moderní, konkurenceschopné vydavatelské motory se silnou odezvou front-end vývojářů.

Markdown Support

Vzestup formátu Markdown je pravděpodobně jedním z hlavních důvodů, proč se generátory statických webů staly tak populárními. Jen málo lidí by si umělo představit psát obsah jinak než v BBCode nebo čistém HTML. Markdown je velmi příjemný pro práci, existují markdown editory pro „vážné psaní“, psaní poznámek a blogování. Zdá se, že se těší velké popularitě. Všechny hlavní generátory podporují Markdown. Obecně platí, že všechny umožňují vývojářům obsahu psaní plain-textových dokumentů ve strukturované podobě. To je přístup, jak udržovat obsah a design samostatný při zachování všech souborů v podobě prostého textu. Jako vývojáři jsme zvyklí používat sadu nástrojů pro práci s prostým textem. Je to tedy velký krok kupředu od doby, co jsme měli veškerý obsah vhozen do databáze jako binární kuličky.

Asset Pipeline

Dnes Front-end vývoj téměř vždy zahrnuje do své práce několik stavebních nástrojů a kompilátorů. Chceme, aby naše výsledná práce byla minifikovaná a „svázaná dohromady“. Jsou tu CSS preprocesory, CoffeeScript a ECMAScript 6 transpiling, které dělají kompilátory nedílnou součástí programování pro prohlížeče. Některé z moderních generátorů jsou založeny na nástrojích, jako jsou Grunt a Culpa. Jiné jsou více zaměřeny na zjednodušení konkrétního procesu nebo zajištění určité sady nástrojů, které dobře spolupracují bez nutnosti složité konfigurace.

Zdroj: http://www.smashingmagazine.com/2015/11/modern-static-website-generators-next-big-thing/

Komentáře nejsou povoleny.